18:00

Czytelnicze podsumowanie 2024 roku

Rok temu pisałam Wam o moim powrocie do czytania. Dalej pielęgnuję w sobie wypracowany wtedy nawyk, dlatego pomyślałam, że w tym roku również zrobię małe czytelnicze podsumowanie. To wartościowy przegląd dla mnie, ale też dobry pretekst, żeby podzielić się z Wami ciekawymi książkami, które z jakiegoś powodu zrobiły na mnie wrażenie, i po które w mojej ocenie warto sięgnąć. Może Wy też znajdziecie wśród nich coś dla siebie. To co, zaczynamy? 😉
 

Najlepsze książki przeczytane w 2024 roku

 
Na początek kilka słów wstępu. W 2024 roku przeczytałam w sumie 16 książek (dodatkowo 2 zaczęłam i porzuciłam, bo mnie nie wciągnęły, więc ich tu nie liczę). Wśród nich znalazło się 11 pozycji z kategorii szeroko pojętego rozwoju osobistego i 5 powieści, bo jak być może pamiętacie z poprzedniego roku, chciałam włączyć do swojego czytelniczego grafiku więcej książek czytanych dla samej rozrywki i przyjemności.
 
Na końcu tego wpisu znajdziecie pełną listę przeczytanych przeze mnie w 2024 roku tytułów, a poniżej pokrótce opisałam Wam bliżej kilka wybranych pozycji. Ich kolejność jest zupełnie przypadkowa.
 

Stephen King, Dallas '63 (część 1 i 2)

Tę książkę zamówił i zaczął czytać mój mąż. Mnie hasła "podróże w czasie" i "zabójstwo Kennedy'ego" zupełnie nie zachęcały. Aż pewnego dnia sięgnęłam po nią z braku laku i... nie mogłam się oderwać!
 
Dallas'63 Stephena Kinga to porywająca powieść, która łączy elementy science fiction, historii i thrillera. Głównym bohaterem powieści jest Jake Epping - nauczyciel, który cofa się w czasie, aby zapobiec zamachowi na prezydenta Johna F. Kennedy’ego w Dallas w 1963 roku. Towarzysząc mu, możemy nie tylko śledzić jego losy i przygotowania do wykonania zadania, ale też poznać bliżej historię i okoliczności zamachu i odkrywać realia życia w tamtych czasach. 
 
Książka wciąga i trzyma w napięciu od początku do końca. Pełna jest emocjonujących momentów, ciekawych postaci, ale też nieco filozoficznych refleksji na temat przeznaczenia i skutków ingerencji w przeszłość. Dla mnie to jedna z tych książek, po przeczytaniu której potrzebowałam czasu, żeby się otrząsnąć, nim sięgnęłam po coś nowego. Z całego serducha polecam 🧡

Stephen King Dallas '63

Agnieszka Olejnik, Mikołaj do wynajęcia

 
Jeżeli szukacie lekkiego romansu, to Mikołaj do wynajęcia Agnieszki Olejnik może być propozycją dla Was. Lekka, niewymagająca, szybko się czyta. Idealna do relaksu pod choinką, bo właśnie w okolicach świąt Bożego Narodzenia osadzona została akcja. Mamy tu prostą, przewidywalną historię o dziewczynie, która wynajmuje chłopaka, żeby towarzyszył jej na rodzinnym, świątecznym wyjeździe, na którym będzie też jej były partner z nową dziewczyną. I mimo, że od razu domyślamy się zakończenia, to jednak książkę czyta się z przyjemnością i ciężko się od niej oderwać. Dawno nie czytałam tego typu książek, podeszłam do niej bez żadnych oczekiwać i powiem Wam, że bardzo przyjemnie mnie zaskoczyła. Jest jak świąteczny film w wersji papierowej 😉
 
Agnieszka Olejnik Mikołaj do wynajęcia

*Książkę dostałam w prezencie świątecznym od Yankee Candle Polska i Wydawnictwa Filia.
 

Carol Dweck, Nowa psychologia sukcesu

 
Nowa psychologia sukcesu to książka, którą powinien przeczytać każdy perfekcjonista. Szczególnie zaś polecam ją tym z Was, których perfekcjonizm całkowicie blokuje przed działaniem, spełnianiem marzeń i próbowaniem nowych rzeczy.
 
Książka opowiada bowiem o dwóch różnych nastawieniach, przez pryzmat których patrzymy na siebie, swoje umiejętności, a tym samym również na swoje poczucie własnej wartości - nastawieniu na rozwój (według którego nasze umiejętnością są elastyczne, możemy je zdobywać i rozwijać) oraz nastawieniu na trwałość (według którego nasze umiejętności są wrodzone, trwałe i niezmienne). Autorka przedstawia przykłady, jak oba te nastawienia wpływają na różne obszary naszego życia, wyjaśnia skąd się one w nas biorą i jak możemy pracować nad ich zmianą, nie tylko u siebie samych, ale również u naszych dzieci, uczniów czy pracowników.

Po przeczytaniu tej książki spojrzycie na siebie z większą wyrozumiałością i łatwiej będzie Wam dać sobie (i innym!) prawo do bycia początkującym, a to już pierwszy krok do zmiany i poprawy swojego życia. W zasadzie we wszystkich dziedzinach.
 
Carol Dweck Nowa psychologia sukcesu

Brené Brown, Dary niedoskonałości

 
Książka Dary niedoskonałości autorstwa Brené Brown koreluje treścią ze wspomnianą wyżej Nową psychologią sukcesu. Opowiada bowiem o autentyczności, wrażliwości i odwadze do bycia sobą w obliczu własnych niedoskonałości. Autorka, korzystając z wyników swoich badań i osobistych doświadczeń, pokazuje, że odwaga do bycia sobą, bez masek i udawania, jest kluczem do prawdziwej wolności i głębszych relacji z innymi ludźmi. Bez akceptacji siebie i swoich niedoskonałości, ale też niedoskonałości innych ludzi, zwyczajnie nie jesteśmy w stanie żyć pełnią życia. 
 
Książka napisana jest prosty językiem, szybko i przyjemnie się ją czyta, a jednocześnie zmusza do refleksji. Zdecydowanie warto przeczytać.

Brené Brown Dary niedoskonałości

Susan Cain, Ciszej proszę

 
Ciszej proszę to książka o introwertykach, nie tylko dla introwertyków. Autorka omawia w niej, jak nasze społeczeństwo przeszło od kultury charakteru do kultury osobowości, o panującym kulcie ideału ekstrawertyka i o tym, jak we współczesnym, zdominowanym przez głośne, ekstrawertyczne normy społeczeństwie introwertycy muszą walczyć o swoje miejsce.

Książka jest pełna badań naukowych, opowieści osobistych i przykładów, które podkreślają wartość introwersji w różnych aspektach życia – zarówno zawodowego, jak i osobistego. Susan Cain pokazuje w niej też realne zagrożenia, jakie niesie ze sobą niedocenianie sposobu myślenia i działania introwertyków oraz wykluczanie ich ze stanowisk kierowniczych i decyzyjnych na rzecz wyłącznie osób ekstrawertycznych.
 
Ciszej proszę to książka, którą powinien przeczytać każdy, kto czuje się zagubiony i niedoceniany w świecie wymagającym posiadania głośnej, dominującej i przebojowej osobowości, ale może warto polecić ją także ekstrawertykom, którzy chcą lepiej zrozumieć swoich cichych współpracowników, przyjaciół czy bliskich.
 
Susan Cain Ciszej proszę

Maxwell Maltz, Psychocybernetyka

Psychocybernetyka to książka, która łączy psychologię z koncepcją cybernetyki w celu wyjaśnienia, jak nasz umysł, postrzeganie siebie i nawyki wpływają na osiąganie sukcesów i realizowanie celów. Jej autor, doktor Maxwell Maltz - chirurg plastyczny i psychoterapeuta, zbudował swoją teorię bazując na doświadczeniach swoich pacjentów. Termin "cybernetyka" odnosi się tu do nauki o sterowaniu i komunikacji w systemach, a w kontekście psychocybernetyki, oznacza zdolność naszego umysłu do "sterowania" naszym życiem i zachowaniem.

Główną ideą psychocybernetyki jest bowiem to, że nasze wewnętrzne przekonania, obrazy siebie i mentalne nawyki mają ogromny wpływ na nasze działania i osiągane wyniki. Maltz sugeruje, że nasza podświadomość działa właśnie jak taki "system sterowania", który ułatwia lub utrudnia nam osiąganie celów, a kluczem do sukcesu jest zmiana negatywnych wzorców myślowych.
 
Książka kładzie duży nacisk na moc wizualizacji, afirmacji i pozytywnego myślenia, zachęcając do zmiany mentalnych nawyków, które mogą blokować potencjał człowieka. Pomaga zrozumieć też, jak wielką moc ma umysł w kształtowaniu naszej rzeczywistości. Ciekawa pozycja, szczególnie dla osób zainteresowanych psychologią, koncepcją przekonań i... urodzonych pesymistów 😉

Maxwell Maltz Psychocybernetyka

Pełna lista książek, które przeczytałam w 2024 roku

  • Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii, Anders Hansen
  • Praca z palantami. Toksyczni współpracownicy i co z nimi zrobić, Tessa West
  • Dlaczego warto robić jedną rzecz na raz? Monotasking w 12 odsłonach, Thatcher Wine
  • Kwadrant przepływu pieniędzy, Robert Kiyosaki
  • Myśl i bogać się, Napoleon Hill
  • Czterogodzinny tydzień pracy, Timothy Ferriss
  • Esencjalista, Greg McKeown
  • Nowa psychologia sukcesu, Carol Dweck
  • Ciszej proszę, Susan Cain
  • Dary niedoskonałości, Brene Brown
  • Psychocybernetyka, Maxwell Maltz
  • Dallas '63, Stephen King (część 1)
  • Dallas '63, Stephen King (część 2)
  • Sklepik z marzeniami, Stephen King
  • Mikołaj do wynajęcia, Agnieszka Olejnik
  • Dom nad srebrną wodą, Anna Szczęsna

Dajcie znać, czy któraś propozycja Was zaciekawiła i planujecie po nią sięgnąć. Chętnie też poznam Wasze polecenia książek, które na Was zrobiły wrażenie w 2024 roku!
 
Pozdrawiam
Ania

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi czytelniku! Skoro trafiłeś na mojego bloga, będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :) Jednocześnie informuję, że komentarze obraźliwe, świadczące o nie przeczytaniu artykułu lub służące wyłącznie autoreklamie będą usuwane.

Copyright © 2017 Po tej stronie lustra